Lowco HS Track & Field Roundup: March 12

Lowco squads made up nine of the 14 teams in a strong field at May River’s Shark Invitational on Saturday, and they kept plenty of hardware at home, while host Beaufort High had a strong showing at the Beaufort Relays.

The host Sharks led the Lowco contingent, finishing third in the boys and girls team standings as Richmond Hill and Stratford swept the top two spots. Bluffton also had a strong showing, as the Bobcats finished fourth in the boys standings and fifth in the girls point totals. 

May River’s Anya Arroyo doubled up on gold with wins in the girls 800 and 1600, while Battery Creek’s Tanner McCracken had a huge day on the boys side, winning the discus and finishing second in the javelin and shot put. 

Team Scores

Girls: 1. Richmond Hill 207.33, 2. Stratford 161.16, 3. MRHS 100, 5. BLHS 39, 9. HHIHS 14, 11. Cross 6, 11. BCHS 6, 13. Heritage 5, 14. JPII 4

Boys: 1. Richmond Hill 169, 2. Stratford 142, 3. MRHS 90, 4. BLHS 77, 6. BCHS 53, 10. JPII 1

LOWCO CHAMPS

Boys

Darrion Perry, MRHS: 400M (52.62)
Adarion Ransburg, BLHS: Triple Jump (41-3.5)
Tanner McCracken, BCHS: Discus (123-5)
Ellings Hunter, MRHS: Shot Put (41-2)

Girls

Anya Arroyo, MRHS: 800M (2:34.71), 1600M (5:37.08)
AnnaDora Hale, MRHS: 400 Hurdles (1:17.56)
Macey Dowe, MRHS: Javelin (92-6)

ON THE PODIUM

Boys

Fareed Abdullah, MRHS: 2nd 100 (10.87); 2nd 200 (22.79)
Camauri Simmons, BLHS: 3rd 100 (10.87)
Darrion Perry, MRHS: 3rd 200 (23.24) 
Damaion Polite, MRHS: 2nd 800 (2:09.70)
Noah Wasserman, MRHS: 3rd 800 (2:11.66)
Tyler McMahan, BLHS: 3rd 3200 (10:35.46)
Jaylin Linder, BLHS: 2nd Long Jump (21-2.5)
Ellings Hunter, MRHS: 3rd Discus (121-7)
Tanner McCracken, BCHS: 2nd Javelin (113-7); 2nd Shot Put (39-7)
Anthony Phelan, BCHS: 3rd Javelin (103-6)
Bluffton: 3rd 4×100 (45.93); 2nd 4×800 (9:06.89)
MRHS: 3rd 4×400 (3:45.29); 3rd 4×800 (9:13.70)

Girls

Cynthia Gudaitis, HHIHS: 3rd 1600 (5:39.64); 3rd 3200 (12:47.41)
Morgan Scott, MRHS: 2nd Javelin (73-1)
McKenna Swinton, MRHS: 2nd Shot Put (35-6)
Bluffton: 2nd 4×100 (53.52)
MRHS: 3rd 4×400 (4:44.89); 2nd 4×800 (10:28.66)


Beaufort Relays

Beaufort High’s boys won six team relays — the most of any of the six teams in the meet — and Alvin Wilson won two of the Eagles’ four individual titles on the boys side in an impressive showing at the Beaufort Relays on Saturday. 

Wilson won the shot put and discus relays, while Beaufort’s Jayla Daise did the same on the girls side, and Hilton Head High’s Anna Ferguson was a double winner in the high jump and triple jump relays. 

LOWCO CHAMPS

Boys

BHS: 4×100 (45.09); 4×200 (1:35.13); 4×400 (3:40.57); 4×800 (8:52.12); 800 Sprint Medley (1:49.16); 4×110 Shuttle Hurdles (1:22.23)
HHIHS: 4×1600 (21:32.95)
Jourdin Nelson-Davis, HHIHS: High Jump (5-4)
Eric Smart, BHS: Pole Vault (8-6)
Zyrin Odom, BHS: Long Jump (20-6.5)
Tyrone Wilson, CCHS: Triple Jump (36-7)
Alvin Wilson, BHS: Shot Put (45-1); Discus (147-5.5)
Kacy Fields, BHS: Javelin (132-4)

Girls

CCHS: 4×100 (50.53); 800 sprint relay (2:00.66)
BHS: 4×800 (11:36.68); Distance Medley (15:15.32); 4×100 Shuttle Hurdles (1:19.22)
Anna Ferguson, HHIHS: High Jump (5-0); Triple Jump (34-2)
Heaven Dagin, BHS: Pole Vault (8-0)
Anna Lyles, BHS: Pole Vault (8-0)
Keasia Walker, BHS: Long Jump (15-7.5)
Jayla Daise, BHS: Shot Put (37-1); Javelin (95-7)
Aciona Lowe, BHS: Discus (91-2)

ON THE PODIUM

Boys

HHIHS: 2nd 4×100 (46.91); 2nd 4×200 (1:36.32); 2nd 4×400 (3:48.40); 3rd 4×800 (9:15.48); 3rd 4×1600 (23:21.10); 3rd Distance Medley (12:17.59); 2nd 4×110 Shuttle Hurdle (1:25.34)
BHS: 3rd 4×100 (47.17); 3rd 4×200 (1:39.42); 3rd 4×400 (4:05.70); 2nd 4×800 (9:13.11); 2nd 4×1600 (22:03.20); 3rd 800 Sprint Medley (1:50.05); 2nd Distance Medley (12:07.85); 3rd 4×110 Shuttle Hurdles (1:32.43)
CCHS: 2nd 800 Sprint Medley (1:49.61)
Justin Simmons, HHIHS: 2nd Pole Vault (8-0)
Eric James, BHS: 3rd Pole Vault (7-0)
Dorell DePass, BHS: 2nd Long Jump (19-1)
Naiim Pope, BHS: 3rd Long Jump (18-1.5)
Antonio McKnight, BHS: 2nd Triple Jump (33-1.5)
Chace Sherrod, CCHS: 3rd Triple Jump (31-3.5)
Chris Marable, HHIHS: 2nd Shot Put (41-0)
Adrian Lamb, BHS: 3rd Discus (128-7)
Chase Collins, HHIHS: 2nd Javelin (83-3)
William Scott, CCHS: 3rd Javelin (77-7)

Girls

BHS: 3rd 4×100 (54.64); 3rd 4×200 (2:00.53)
CCHS: 2nd 4×200 (1:59.27); 3rd 800 Sprint Relay (2:13.00)
Moneisha Jenkins, CCHS: 2nd High Jump (4-6)
Zariona Hudson, CCHS: 3rd High Jump (4-0)
Camden Bernstein, HHIHS: 3rd Pole Vault (7-0)
KhMya Mosley, CCHS: 2nd Long Jump (13-11.5)
Letecia Whittingham, BHS: 3rd Long Jump (13-7.5)
Angel Johnson, BHS: 2nd Triple Jump (31-8.5); 2nd Javelin (78-11)
Keasia Walker, BHS: 3rd Triple Jump (29-3.5)
Cinye Brown, BHS: 2nd Shot Put (30-7.5)
Molly Morgan, HHIHS: 3rd Shot Put (30-0); 3rd Discus (84-2)
Jayla Daise, BHS: 2nd Discus (87-4)
Emma Gladstone, CCHS: 3rd Javelin (66-0)

Local sports content that is not sponsored is now available only to LowcoSports.com’s Patreon supporters. Pledge your monthly support here for as little as $1 per month to ensure you have access to all of our grassroots LOCAL sports coverage!

Leave a Reply

Copyright © Lowco Media, LLC, All Rights Reserved

%d bloggers like this: